Okuyucular soruyor: Acente Ve Otel Arasındaki Düzenlenebilecek Sözleşmeler?

Seyahat acentasının kadrosunda görevli ve en az kaç kişilik bir müşteri grubuna eşlik eden acenta temsilcilerine Ulak rehber şoför grubun başkanı vb grubun kaldığı koşullarda bir kişilik ücretsiz konaklama verilebilir?

Madde 34- Seyahat acentasının kadrosunda görevli ve en az 15 kişilik bir müşteri grubuna eşlik eden acenta temsilcilerine ( ulak, rehber, şoför, grubun başkanı vb.) grubun kaldığı koşullarla bir kişilik ücretsiz konaklama verilebilir.

Münferit otel sözleşmesi nedir?

Turizm İlişkiler Yönetmeliğinin 27. Maddesinde bireysel ( münferit ) otel sözleşmesinin tanımı olarak; münferit (bireysel) müşteri sözleşmeleri, aynı otel hizmetlerinden yararlanan 1 ile 10 yolcu için yapılan sözleşmelerdir. Esas alınacak müşteri sayısı rezervasyon fişinde yazılan rakamdır.

Yarı garantili kontenjan nedir?

b. Yarı Garantili Kontenjan; Acentenin konaklama işletmesinde bloke ettirdiği odaların bir bölümünün bedelini ödemeyi garanti ettiği sözleşme türüdür.

Turizm hukukunda yer alan sözleşme türleri nelerdir?

Böylece Borçlar Kanunu sistematiği gereği öncelikle borç kavramı, borcun kaynakları ve daha sonrada borcun kaynaklarından biri olan sözleşmeler açıklanacak ve sonra turizm hukukunda yaygın olarak kullanılan sözleşmelerden otel sözleşmesi, seyahat sözleşmesi, finansal kiralama sözleşmesi ve franchise sözleşmesi hakkında

You might be interested:  Sık sorulan: 5 Yıldızlı Otelde Garson Maaşları?

Seyahat acenteleri ile konaklama tesisleri arasında kaç çeşit anlaşma yapılabilir?

1.1. Seyahat acenteleri ile konaklama tesisleri arasında, acentenin rezervasyon talebi ve konaklama tesisinin bunu onaylaması ve buna bağlı olarak mali ve diğer koşulları içeren bir anlaşmadır. Seyahat acenteleri, konaklama tesisleri ile üç tür anlaşma yaparlar.

En az 11 kişiden oluşan müşteri topluluğuna ne denir?

g. “Grup” aynı rezervasyondan yararlanan acenta ve otel işletmeleri tarafından bir bütün olarak kabul edilen, en az 11 kişiden oluşan müşteri topluluğunu, ifade eder.

Otele ödenen para geri alınır mı?

Otele giriş tarihinize 15 gün kalana kadar iptal – değişiklik talep etmeniz durumunda işlem ücretiniz tahsil edilerek paranız ödeme şeklinize göre iade edilir. 15 günden az bir süre kala ise ödemiş olduğunuz tutar üzerinden %35 kesinti yapılarak iptal işleminiz gerçekleştirilir ve iadeniz yapılır.

Otel kayıtları Arşivleniyor mu?

Otel kayıtları emniyet genel müdürlüğüne bağlı kimlik bildirim daire başkanlığınca süresiz olarak saklanır. Bu kayıtlar hiç silinmez.

Belirli bir sürenin üzerinde rezervasyonlar için yapılan kontenjan sözleşmelerinin gruplarda tam iptali için kaç günlük süre verilir?

Madde 43- Bu tür tahsislerin iptali durumunda haber vermek için genellikle aşağıdaki süreler tanınır. Münferit müşteriler için 30 gün, Gruplarda tam iptal için 60 gün, Grubun %50’sini aşan iptallerde 45 gün, Grubun %50’sinden 11 kişiye kadar iptal için 30 gün, Gruptaki 10 müşteriden az iptaller için 7 gün.

Serbest satış kontenjanı nedir?

Serbest Satış Kontenjanı ( Free Sale ) yapıldığı takdirde acente belli fiyattan istediği kadar oda satışı yapabilir. Bu tür rezervasyonlar konaklama işletmelerinin doluluk oranlarının düşük olduğu dönemlerde uygulanır.

Otelde kontenjan ne demek?

Kontenjan: Acenteye belirtilen peryodda, belirtilen oda tipleri için ayrılan oda sayılarıdır.

You might be interested:  0-6 0-12 Yaş Ücretsiz Antlaya Otelleri?

Stop sale ne demek?

Otellerde, tatil köylerinde, motel ve pansiyonlarda kullanılır. Odalar dolduğunda satışların durdurulması anlamına gelir.

Türsab kimdir?

Türkiye Seyahat Acenteları Birliği, kısa adıyla TÜRSAB, 28 Eylül 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1618 sayılı kanun ile kurulmuş, seyahat acentelarının kuruluş işlemlerinden itibaren tüm işlemlerinde yetkili kurumdur.

Karma sözleşme ne demek?

Karma sözleşmeler, kanunun düzenlediği çeşitli sözleşme tiplerine ait unsurların, kanunun öngörmediği tarzda bir araya gelmesiyle kurulan sözleşmelerdir. Geniş anlamda karma sözleşmeleri, kanunda düzenlenmiş veya düzenlenmemiş sözleşmelere ait unsurların karışımı olarak tanımlanmaktadır.

Otel ücreti ne zaman ödenir?

Konaklama ücretini otelde yapmanız mümkündür. Bazı oteller rezervasyon yapıldıktan sonra ödemenin yapılmasını istemektedir, yani otele varmadan önce. Bu işlem kredi kartı ile ya da banka havalesi ile yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *