Soru: 5 Yıldızlı Otellerde Ön Büro?

Ön büro personelinin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

ÖNBÜRO PERSONELİ ve GENEL ÖZELLİKLERİ

 • Düzgün bir fiziki yapı.
 • Temizlik.
 • Kuvvetli bir hafıza ve akıcı bir konuşma.
 • Mesleki sevgi, bilgi ve iş disiplini.
 • Yabancı dil bilgisi.
 • Güç durumlarda kendine hakim olma.
 • Geçinme yeteneğine sahip olmak.
 • Disiplin ve dürüstlük.

Ön büro bölümünün alt bölümleri nelerdir?

Ön büronun temel bölümleri olan resepsiyon, danışma ve ön kasa’ nın bu bankoda yerleşimi ise genellikle şu şekildedir. Kapıya yakın kısımda danışma, ortada resepsiyon ve asansöre (veya merdivenlere) yakın kısımda ön kasa yer almalıdır.

Ön büro Müdürü nedir ne iş yapar?

Konaklama vb. işletmelerde, müşteriler için rezervasyon alınması, karşılanması, kabul ve bilgilendirilmesi, sorunlarının çözümlenmesi, çıkış ve çıkış sonrası işlemleri ile konuğa özel hizmetin verilmesinden sorumlu olan personeli, yönetme, kontrol etme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Ön büro bölümünde bir günde kaç vardiya vardır?

PowerPoint Sunusu. nedeniyle personel üç vardiya (shift) istihdam edilmektedir.

Ön büro ne anlama geliyor?

Ön Büro Elemanı Ne Demek? Otel ve benzeri konaklama hizmeti sağlayan tesislerde, dershaneler ve dil kursları gibi eğitim kurumlarında, seyahat acentelerinde, gelen müşterileri karşılayarak gerekli işlemleri yapan kişidir. Görevli, müşterilere gerekli bilgileri verir, ilgili departmanlara yönlendirir.

You might be interested:  FAQ: 2 Yaş Için Uygun Oteller?

Ön büro Danışma nedir?

Otel işletmelerinde ön büro; müşterilerin otele giriş, konaklama ve çıkış aşamalarında çeşitli hizmetleri yerine getiren bölümüdür. Ön büroda müşteriye bazı hizmetler direkt olarak verilir ki bu hizmetlere ön ofis çalışmaları denir. Bunlar resepsiyon, önkasa, danışma (concierge) ve üniformalı hizmetleridir.

Ön büro bölümleri nelerdir?

ÖNBÜRO ŞEFİ

 • Önkasa – Danışma.
 • İletişim – Karşılama.
 • Rezervasyon – Sekreter.
 • Concierge – Gece Müdürü
 • Önkasa – Rezervasyon.

Ön büro departmanında kaç bölüm vardır?

Yukarıda ön büronun üç bölümü yer almaktadır. Bu bölümlerin alt bölümleri de bulunur ve bu durum otelin konseptine göre değişiklik gösterir. Ön büro için banko ile ayrılmış bölümün arkasında; danışma, resepsiyon ve ön kasa bulunur.

Ön büroda rezervasyon ne demektir?

Önbüro, konaklama işletmesine gelen konuğun karşılandığı, giriş- çıkış işlemlerinin yapıldığı ve hesaplarının tutulduğu departmandır. Sektörün genelinde olduğu gibi ön büro departmanında da otomasyona geçiş sınırlıdır.

Ön büro müdürü maaşları nedir?

İşe yeni başlayan bir ön büro sorumlusunun aldığı en düşük maaş 2300 – 2500 TL arasıdır. Ortalama bir resepsiyonist maaşı ise 2500 – 3000 TL arasında farklılık gösterir. En yüksek resepsiyonist maaşları 3500 – 4200 TL.

Ön kasa elemanı nedir?

Meslek Tanımı Nedir? Konaklama vb. işletmelerde konuk hesaplarını tahsil etme, fatura düzenleme ve diğer parasal işlemleri eksiksiz yapma bilgi ve becerisine sahip kişidir.

Ön büro müdür yardımcısı ne iş yapar?

Önbüro Müdür Yardımcısı / Resepsiyon Supervisor’ı tarafından hazırlanan haftalık çalışma çizelgelerini kontrol etmek ve uygunsa onaylayıp İnsan Kaynakları departmanına ulaştırmak. 27. Günlük olarak otelde konaklayan misafirlerin oda fiyat kontrollerini yapmak ve hatalı basan fiyatlar var ise düzeltici aksiyonlar almak.

Rezervasyon yaptıran müşteri için oda tahsis işlemine ne ad verilir?

Müşteriler otele gelmeden önce müşterinin istek ve tercihlerine uyan odaların müşteri adına ayrılması işlemine oda blokajı denir.

You might be interested:  Sık sorulan: 5 Yıldızlı Otel Odası Özellikleri?

Rezervasyonsuz gelen konuklara ne denir?

Müşteriler geliş şekline göre rezervasyonlu ya da rezervasyonsuz olmak üzere iki koldan gelmektedirler. Rezervasyonsuz gelenlere pasan ya da walk-in diyoruz. VIP müşteriler münferit olarak gelebildikleri gibi bazı grupların tamamı VIP olabilmektedirler.

Odalar bölümü hangi departmanlardan oluşur?

Odalar bölümü şu alt birimlerden oluşur:

 • Önbüro ( Front Office),
 • Kat Hizmetleri ( Housekeeping),
 • Çamaşırhane ( Laundry) birimlerinden oluşmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *